Lietuvos paštas išleis pašto ženklą VDU šimtmečiui paminėti

2022-02-10

Penktadienį, vasario 11 d., Lietuvos paštas išleis Giedrės Jaronytės, kurtą pašto ženklą „Vytauto Didžiojo universitetui – 100 metų“. Pašto ženklo kaina 0,95 Eur, tiražas – 40 tūkst. vnt. Kartu su pašto ženklu bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Kauno pašte, adresu Karaliaus Mindaugo pr. 49.

Pirmasis nepriklausomas universitetas Lietuvoje

Pašto ženklas, skirtas VDU šimtmečiui, vaizduojamas ne atsitiktinai – tai vienas didžiausių universitetų šalyje, savo veikla svarbus nuo pat pirmų įkūrimo dienų.

Universiteto istorijos pradžia laikomi 1922 metai kai, reorganizavus iki tol Kaune veikusius Aukštuosius kursus, įkurtas universitetas. Antrajame pagal dydį Lietuvos mieste Kaune, kuris 1919–1939 m. buvo Lietuvos laikinąja sostine, įkurtas universitetas buvo vienintelė tuo metu lietuviška aukštoji mokykla, tapusi gyvybiškai svarbiu šalies kultūros, mokslo bei modernios, laisvos intelektualios minties židiniu.

1930 m., minint kunigaikščio Vytauto Didžiojo 500 metų mirties sukaktį, Lietuvos universitetui Kaune buvo suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) vardas.

1950 m. sovietų valdžiai universitetą uždarius, VDU akademinė tradicija vystėsi išeivijoje, o 1989 m. bendromis Lietuvos ir diasporos mokslininkų pastangomis Vytauto Didžiojo universitetas buvo atkurtas. 2019 metais susijungus Vytauto Didžiojo, Lietuvos edukologijos ir Aleksandro Stulginskio universitetams, įsteigiant VDU Švietimo ir Žemės ūkio akademijas, universitetas tapo plačiausios aprėpties Lietuvoje – jame veikia net 11 fakultetų. VDU patenka tarp 3 proc. geriausių pasaulio universitetų. 

Minint šimto metų Lietuvos universiteto įsteigimo Kaune sukaktį, Seimas 2022-uosius paskelbė Lietuvos universitetų metais.

Autorė sukūrė jau ne vieną pašto ženklą

Prieš metus Lietuvos paštas išleido pirmąjį Giedrės Jaronytės pašto ženklą, kuris buvo skirtas pirmajam Lietuvos Respublikos valstybės archyvo 100-mečiui paminėti. Pašto ženklo kūrybinis procesas buvo įdomus ir naudingas, todėl G. Jaronytė nusprendė pabandyti ir vėl.

„Turbūt mažai kam žinomas faktas, kad tarpukario Lietuvoje pašto ženklus kūrė žymiausi Lietuvos menininkai: A. Varnas, A. Žmuidzinavičius, A. Galdikas, V. Dobužinskis, P. Galaunė, P. Rimša, D. Tarabildienė ir daugelis kitų. Tai iš ties svarbi detalė, nes ir meninė išliekamoji pašto ženklų vertė yra didelė. Šiuolaikiniai pašto ženklai tarsi maži simboliai, primenantys mums, kas svarbu. Manau, į vieną paveikslą sudėję kelias dešimtis ženklų gautume apčiuopiamą įspūdį apie mūsų šalį, kultūrą ir žmones. Pašto ženklai keliaudami po pasaulį ir neša šią žinią“, – nuomone apie pašto ženklų vertę dalijasi G. Jaronytė.
 

Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 20–25 pašto ženklus. Lietuvos paštas turi plačiausią ir tankiausią pašto paslaugų teikimo vietų tinklą šalyje. Bendrovė teikia pašto, logistikos ir finansinio tarpininkavimo paslaugas.

Buvo naudinga? Dalinkitės: