Pokalbių konsultanto funkcionalumo veikimui reikalingi pasirenkami (funkciniai) slapukai, žr. „Slapukų nustatymai“

Menininkė U. Žilytė: „Pašto ženklai – kultūros dalis“

2020-10-27

 

Menininkė Ugnė Žilytė yra sukūrusi ne vieno pašto ženklo iliustraciją. Žinomiausiu, tikriausiai, galima vadinti skirtą Lietuvos kultūriniam paveldui – šaltibarščiams, taip pat visai neseniai išleistą popiežiui Šv. Jonui Pauliui II, skirtą paminėti jo 100-osioms gimimo metinėms. U. Žilytė prasitaria, kad nors yra labai užimta, kelis pasiūlymus pateikė ir pašto ženklams, kurie bus leidžiami 2021 m.

Kviečiame geriau pažinti menininkę Ugnę Žilytę ir sužinoti, kas ją motyvuoja kurti pašto ženklus.

 

Kaip Jūsų gyvenime atsirado menas? Kiek jo yra Jūsų kasdienoje? Kur semiatės įkvėpimo kūrybai?

Menininkai, išgirdę abstrakčius klausimus apie meną, sutrinka: juk kuriantis žmogus neskirsto savo laiko į kasdienybę ir šventę, darbą ir laisvalaikį. Ir įkvėpimo specialiai „nepasisemia“: inspiracijos dažniausiai ištinka netikėtai – net ir pjaunat kieme žolę. Menininko protas turi savybę kurti ir aktyviai, ir pasyviai, t. y. nuolat. Įkvėpimas nepaiso susitarimų, o kūryba nėra terminuota užduotis.

Gimiau menininkų šeimoje, taigi ne menas „atsirado“ mano gyvenime, o aš „patekau“ į jį ir ilgai net neįtariau, kad pasaulyje yra žmonių, kurie gali apsieiti be paveikslų ant savo namų sienų, be spektaklių teatre, be grožinės literatūros. Baigiau Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą, Vilniaus dailės akademijoje grafikos studijas; kuriu lakštinę grafiką, aktyviai dalyvauju parodose Lietuvoje ir užsienyje, beveik kasmet surengiu personalinę savo darbų parodą. Esu kultūros žurnalo „Literatūra ir menas“ dailininkė, dėstau grafiką ir piešimą Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Menas – nauja knyga, koncertas ar aplankyta paroda – yra mano kasdienis poreikis. Kūryba – mano savastis; raižymas, tapymas, piešimas – įprastiniai būviai.

 

Dalyvavote jau ne viename Lietuvos pašto rengtame pašto ženklų konkurse. Kas paskatino dalyvauti? Ar yra tekę dalyvauti ir kituose panašiuose konkursuose? Jeigu taip, kaip sekėsi ten?

Nuolat dalyvauju grafikos meno bienalėse, trienalėse bei kitose vaizduojamosios dailės parodose, į kurias vyksta atrankos; esu tarptautinių grafikos konkursų laureatė. Ne sykį man buvo suteiktos ir meno kūrėjams skirtos stipendijos. Dalyvavimas konkursuose – natūrali aktyviai kuriančio menininko praktika, o konkursų laimėjimai – ne tik finansinė parama, bet ir moralinė paskata. Pašto ženklų konkursai – ne išimtis. Dalyvavimas juose ne tik atveria galimybę užsidirbti pinigų, bet ir suteikia moralinį pasitenkinimą. Juk pašto ženklai – kultūros dalis. Daugelis nesusimąstome, kad mus nuolat supa dailininkų ir dizainerių darbai: ir troleibuso bilietėlį, ir koncertą reklamuojantį plakatą sukūrė dailininkai. Taigi darbas taikomosios dailės srityje yra svarbus ir prasmingas. Deja, man nėra lengva prisitaikyti prie užsakovų, nes dažnai jų pageidavimai prasilenkia ne tik su mano sumanymais, bet ir su vizualikos taisyklėmis. Todėl taikomosios grafikos srityje dirbu mažai. 

 

Ar sunku pasiruošti tokiam konkursui? Kiek tai užtrunka laiko?

Tarptautiniai šiuolaikinio meno konkursai paprastai skelbiami likus metams iki parodų atidarymų. Lietuvos paštas pasiruošti konkursui skiria 1,5 mėnesio. Žinoma, laikas – reliatyvus dalykas. Jei išsyk šauna gera idėja, turbūt įmanoma sukurti ženklą ir per vieną naktį. Tačiau mano požiūris į konkursus labai paprastas: kam dalyvauti, jei jauti, kad nelaimėsi. Todėl pateikiu konkursams tik tuos projektus, kurie man pačiai patinka. Pamenu, džiaugiausi, kai iš dviejų mano pasiūlytų ženklų, skirtų Juozo Tumo Vaižganto metinėms paminėti, buvo pasirinktas ženklas su Kauku. Žinojau, kad pavaizduoti ženkle rašytojo augintinį buvo gera mintis. O juk daugiausiai laiko ir sugaištama renkant medžiagą, tyrinėjant temą, ieškant plastinio jos sprendimo, kitaip tariant – kuriant idėją! Nenorėčiau girtis, bet kol kas visos mano pateiktos paraiškos ženklų konkursams laimėjo prizines vietas. Lietuva – maža šalis, todėl kartais įtariu, jog man pasiseka šiuose konkursuose tik todėl, jog juose dalyvaujama anonimiškai. Tiesa, ne visi konkursuose laimėję ženklai yra išleidžiami.

 

Kiek pašto ženklų jau esate sukūrusi, kokie jie?

Sukūrusi esu nemažai, tačiau išleisti kol kas tik keli. Negaliu atskleisti visų planų, tačiau šiais metais Lietuvos paštas išleis dar vieną mano sukurtą pašto ženklą.

 

Koks jausmas, kai išleidžiamas pašto ženklas su Jūsų kurtu piešiniu? Ar sulaukiate atgarsio visuomenėje? Tikriausiai, daugiausiai dėmesio buvo, kai pasirodė šaltibarščiams skirtas pašto ženklas? Ką Jums tai duoda kaip menininkei?

Į savo profesinius pasiekimus žiūriu santūriai, bet užtikrintai: juk mokiausi šios specialybės nuo dvylikos, nuolat dirbau, tobulėjau, todėl sėkmę šioje srityje priimu kaip natūralią savo darbo pasekmę.

Pastaraisiais metais nemažai kuriu portreto žanre. Drauge su bičiuliais Pauliumi Juška ir Agne Juškaite ne vienerius metus kiekvieną penktadienį tapome portretus iš natūros, kultūros bendruomenė atpažįsta mano portretų braižą Litmenyje. Todėl ir pašto ženklais, kuriuose vaizduoju portretus, didžiuojuosi labiausiai (vienas tokių skirtas popiežiui Jonui Pauliui II). Tačiau furorą sukėlę mano šaltibarščiai, žinoma, taip pat suteikė daug malonių emocijų. Labai mėgstu šį patiekalą, turbūt todėl ir ženklas gerai pavyko. Ironiškai šyptelėjau, bet vėliau beveik susigraudinau, kai kaimynas, pamatęs mano šaltibarščius, pasakė, jog dabar tai jau tikrai patekau į istoriją. Pastebėjau, kad tik filatelistai nesidomi ženklų dailininkais. Kolekcionieriams, pasirodo, rūpi tik filatelinė ženklų vertė, bet ne meninė.

 

Nuotraukų galerijoje – jau išleisti U. Žilytės pašto ženklai. Kaip minėjo menininkė, šiais metais pasirodys dar ne vienas jos kurtas pašto ženklas. Kviečiame sekti filatelijos naujienas!

Per metus valstybės valdoma akcinė bendrovė Lietuvos paštas išleidžia 25–27 pašto ženklus. Daugumos jų iliustracijas kuria menininkai, laimėję viešai organizuojamą konkursą. Su pašto ženklų leidybos planais galima susipažinti čia, o įsigyti pašto ženklų ar ženklintų atvirukų galima el. parduotuvėje.

Buvo naudinga? Dalinkitės: