Pokalbių konsultanto funkcionalumo veikimui reikalingi pasirenkami (funkciniai) slapukai, žr. „Slapukų nustatymai“

Išleidžiamas pašto ženklas Vilniaus Gaonui

2020-06-04

Lietuvos paštas penktadienį, birželio 5 d., išleidžia pašto ženklą „Vilniaus Gaono 300-osios gimimo metinės“. Pašto ženklo nominalas – 0,81 Eur, tai reiškia, kad ženklu pažymėtus laiškus galima siųsti į užsienio šalis. Pašto ženklo tiražas – 20 000. Kartu su pašto ženklu bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyks Vilniaus pašte, adresu Gedimino pr. 7, birželio 5 d, penktadienį.  

Išleisti pašto ženklą, skirtą Vilniaus Gaonui, nuspręsta neatsitiktinai – 2020-ieji Lietuvoje yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais.

Vilniaus Gaonas – XVIII a. Lietuvoje gimęs ir gyvenęs vienas žymiausių visų laikų žydų Išminčių, garsinęs Vilniaus vardą pasaulyje. Tai buvo išskirtinės erudicijos žmogus, savarankiškas studijas pradėjęs vos būdamas 10-ties. Gaoną (Rabiną Elijų Ben Saliamoną Zalmaną Kremerį) labiausiai išgarsino Talmudo – vienos svarbiausių žydų religijos knygų, kuri per amžius buvo ir išlieka žydiškosios gyvensenos ir pasaulėžiūros pamatu, religinės teisės pagrindu ir pamokymų kasdieniam gyvenimui šaltiniu – per amžius įsivėlusių klaidų taisymai, kuriuos jis surašė knygų paraštėse. Klaidos Talmude, Gaono nuomone, atsirado dėl daugybinių šios 1500 metų senumo knygos perrašymų. Iki šių dienų yra išlikę Talmudai su Vilniaus Gaono ranka rašytais komentarais, o jo darytos pataisos buvo įtrauktos į visas vėlesnių laidų Talmudų laidas. Įdomu tai, kad Išminčius gyveno labai asketiškai, vengė viešumos, beveik visą savo laiką skyrė religinių tekstų studijoms, gilinosi ir į pasaulietinius mokslus tikėdamas, kad jų supratimas padės geriau suvokti religinius tekstus. Pats Vilniaus Gaonas nieko nepublikavo – tai po jo mirties padarė jo sūnūs, žentai, mokiniai. Jis taip pat neužėmė jokių oficialių pareigų – visą laiką skyrė studijoms.

Vilniaus Gaonui skirtą pašto ženklą sukūrė kūrybinė grupė JUDVI&AŠ (Viktorija Sideraitė Alon, Jūratė Juozėnienė ir Albinas Šimanauskas). Pašto ženklo viršuje – hebrajiška raidė ש (ŠIN), kuri savo grafine forma panaši į menamą simbolinę karūną Vilniaus Gaonui. Pagal Gematriją (raidžių ir skaičių atitikimo sistemą Judaizme) ši raidė reiškia skaičių 300 – šiemet Lietuva mini šį Vilniaus Gaono gimimo jubiliejų. Žemiau vaizduojami stilizuoti žydų šventosios knygos – Toros ritiniai, kartu tai yra ir atversta knyga, o taip pat aliuzija į Dekalogą (dvi akmens plokštės su dešimčia Dievo įsakymų, kurias Dievas perdavė Mozei ant Sinajaus kalno) bei dviejų langų suporinimo tradicija sinagogų fasaduose. Ženklo spalvinėje ir grafinėje išraiškoje pasirinkta senuosius žydų dekoro raštus primenanti stilistika.

SVARBU. Vis dar išliekant Covid–19 viruso rizikai, atvykus įsigyti naujų pašto ženklų, prašoma laikytis visų saugumo reikalavimų: dėvėti apsauginę kaukę, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo bei saugaus atstumo tiek nuo kitų pašto klientų, tiek nuo aptarnaujančio darbuotojo, pašto ženklui užklijuoti naudoti specialią kempinėlę.

Per metus valstybės valdoma akcinė bendrovė Lietuvos paštas išleidžia 25–27 pašto ženklus. 2020-ųjų metų pradinį planą kiek pakoregavo karantinas – keitėsi leidimo datos bei keli ženklai. Su pašto ženklų leidybos planu galima susipažinti čia.

______________________________

Remtasi L. Lempertienės įžvalgomis

Buvo naudinga? Dalinkitės: